Testování tělesné zdatnosti žáků 3. a 7. ročníků nařízené ČŠI

V období října až listopadu bylo Českou školní inspekcí nařízené měření tělesné zdatnosti žáků 3. a 7. ročníků a to na všech základních i středních školách v celé České republice. Toto téma vnímá ČŠI dlouhodobě jako naléhavé a jeho význam se ještě umocnil v kontextu sledování různých dopadů pandemie nemoci covid -19. Cílem realizace toho šetření bylo zmapovat podmínky pro pohybové aktivity žáků na ZŠ i SŠ a také vyhodnotit změny v této oblasti, přičemž Česká republika trpí dlouhodobou absencí relevantního zdroje informací o stavu tělesné zdatnosti žáků.

V úterý 11.10. a čtvrtek 13.10. se tedy měření uskutečnilo i na naší škole pro dvě třetí třídy a jednu třídu sedmého ročníku. Tělesná zdatnost byla zjišťována prostřednictvím sady motorických testů podle metodiky, kterou pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zpracovalo VICTORIA Vysokoškolské sportovní centrum Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Fakultou tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, Fakultou tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, Fakultou sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně a vybranými pracovišti dalších českých vysokých škol.

Testová baterie zahrnovala čtyři motorické testy, které zohledňují věková specifika žáků.  V případě žáků 3. a 7. ročníků základních škol šlo konkrétně o skok daleký z místa, leh-sed, běh 4x 10 metrů a vytrvalostní člunkový běh. Všichni žáci předvedli velkou snahu a mnozí z nich i velmi dobré výkony.

ČŠI bude nadále formulovat závěry o žádoucích i nežádoucích posunech v oblasti rozvoje a vztahu žáků k aktivnímu pohybu a nabídne konkrétní náměty a doporučení pro podporu další tělovýchovné práce.

Děkuji kolegovi a kolegyním za spolupráci při organizaci

Mgr. Zdeněk Chlup a Mgr. Jiří Lehečka