TěloOlomouc 2022

Letošní 13. ročník pracovního setkání tělovýchovných pedagogů se kvůli epidemii covidu-19 konal o rok později, než byl původně plánováno, a byl jednou z připomínek 30. výročí vzniku Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Setkání proběhlo ve dnech 25. – 27.8. 2022 a přilákal čtyři stovky tělocvikářů z celé země.

Připravený dvoudenní program reflektoval nejnovější trendy v oblasti tělesné výchovy, sportu a volnočasových pohybových aktivit, včetně problematických témat týkajících se inkluze ve školní tělesné výchově, měnící se motivace k pohybovým aktivitám u dětí a mládeže a tendence celkově klesající pohybové gramotnosti nastupující generace.

Odborní lektoři představili novinky ve školní i mimoškolní tělesné výchově od předškolního věku po seniory, děti zdravé i postižené. Pedagogům byly nabídnuty nové směry v oblasti inovace a integrace TV, sportu a pohybové rekreace.

Aktivity zaplnily nejen prostory moderního aplikačního centra BALUO a tělocvičen v Hynaisově ulici, ale i Střední zdravotnickou školu E. Pöttinga a základní školu na třídě Spojenců. Týkaly se oblasti  gymnastiky v tělocvičně i ve vodním prostředí, atletiky, plavání, sportovních her, úpolů, fotbalu, vodního póla, lanových překážek, didaktik, pedagogiky a dalších.

Cíl setkání vytvořit prostor a tvořivou atmosféru pro výměnu informací, zkušeností a kontaktů učitelů a tělovýchovných pracovníků všech stupňů škol, klubů a center v oblasti tělesné výchovy byl zdárně naplněn.

Mgr. Zdeněk Chlup