Odznak všestrannosti 2022

V minulý letech se nám podařilo ve spolupráci s Olympijským výborem a společností Sazka zapojit některé třídy do tzv. olympijského víceboje. Tento projekt by měl pomoci objevit sportovní předpoklady našich žáků. Cílem není soutěžit o nejlepší výkony, ale u každého žáka najít jeho přednosti a dle toho jim doporučit sporty, pro které mají talent. Analýza nemá za úkol najít jen šikovné sportovce, ale ukázat, že sport je tu pro každého. V rámci hodin tělesné výchovy žáci postupně absolvují jednou za školní rok 8 disciplín testujících rychlost, ohebnost, vytrvalost, sílu, hbitost, rovnováhu, silovou vytrvalost a výbušnost. Výsledky pak zapisujeme do adminu, aby dětem mohla být ve spolupráci se společností SportAnalytik zdarma vytvořena pohybová analýza, jejíž výsledky se objeví na Olympijských diplomech, které žáci obdrží na konci školního roku.

S letošním školním rokem jsme se také zapojili do projektu Odznak všestrannosti, který je spíše určen pro žáky 2. stupně a má za úkol motivovat žáky ke zlepšování své sportovní zdatnosti. Tento projekt založili dva zlatí olympijští medailisté v desetiboji Robert Změlík a Roman Šebrle. Hlavním cílem je všestranný sportovní rozvoj žáků aktivně sportujících i žáků, kteří ve svém volném čase nesportují vůbec. Rádi bychom žákům ukázali, že když se budou trochu věnovat tréninku zlepší se jejich schopnosti. Důležité je průběžně do vyučovacích hodin zařazovat cvičení, která budou u dětí rozvíjet především ty vlastnosti, které jsou u nich problémové a sledovat jejich pokrok. Mimo jiné se také využívá přirozené soutěživosti dětí a možnosti zisku odznaků různých úrovni (bronzový, stříbrný, zlatý, diamantový) dle dosažených výsledků, je motivujeme k rozvoji všestrannosti. Všechny děti, které splní všechny disciplíny odznaku, tedy i ty, které nedosáhnou svými výkony na některý z odznaků, obdrží na konci školního roku diplom Odznaku všestrannosti.

Odměnou pro nás učitele pak byl třídenní vzdělávací kemp, který je nedílnou a velmi významnou součástí Sazka Olympijského víceboje. Letos se tento kemp konal v termínu 16. - 18.11 v hotelu reSTART, který je součástí jičínského sportovního centra. V tomto místě se sešlo přibližně 80 pedagogů z prvního i druhého stupně základních škol z různých koutů České republiky. Sazka olympijský tým si pro nás přichystal odborné přednášky, praxi v tělocvičnách (gymnathlon, ping pong, judo, jóga, plavání, fyzioterapie a mnoho dalších aktivit) a mimo jiné i výlet s komentovanou prohlídkou nedalekých Prachovských skal. Cílem bylo předat nám kantorům znalosti, díky kterým můžeme i nadále vytvářet atraktivní a zajímavé hodiny tělesné výchovy. Za námi dorazil i někdejší úspěšný hokejista Milan Hnilička, místopředseda Českého olympijského výboru, bývalá mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková a nejúspěšnější český stolní tenista olympionik Petr Korbel.

Mgr. Zdeněk Chlup