Exkurze 4. tř. - Bozkov, Turnov

Bozkovské jeskyně a Muzeum Českého ráje
Ve čtvrtek jsme s třídami 4. A a 4. B podnikli plánovanou exkurzi do Bozkovských dolomitových jeskyní a následně do muzea v Turnově. Počasí bylo krásné, slunečné a mrazivé, když jsme nastupovali do autobusu na náměstí. Po téměř hodinové jízdě jsme vystoupili na parkovišti a zbývající kilometr k jeskyním došli pěšky. Rozdělili jsme se na dvě skupinky a do podzemí jsme vstoupili už v 9 hodin. Paní průvodkyně byla velmi sdílná a upozornila nás na všechny zajímavosti, které jsme míjeli. Stále pobízela děti, aby se ptaly, pokud chtějí vědět něco dalšího. Ukázala nám třeba spícího netopýra, vrápence, který zde spolu s několika desítkami dalších jedinců přezimuje. Na konci trasy jsme se vyfotili u největšího podzemního jezera v Česku. Dozvěděli jsme se řadu zajímavých informací o objevování zdejších jeskyní, o vzniku krápníků, jejich pojmenování a také o tom, jak se v jeskyních správně chovat, abychom něco nepoškodili.
Poté, co jsme se ocitli zpět na povrchu, došlo na svačinu, nákup drobných suvenýrů a výstup zpět k autobusu. Za půl hodiny už nás autobus vysazoval na náměstí v Turnově, odkud jsme to měli jen kousek do Muzea Českého ráje ve Skálově ulici. Zde byl připravený program pro děti s názvem Cesta kamene. V přírodovědě jsme zrovna nedávno probírali horniny, nerosty a další podobné záležitosti, takže pro nás některé pojmy a informace byly známé. Plnili jsme na stanovištích zadané úkoly a také si prohlédli expozici plnou krásných polodrahokamů, krystalů a dokonce i historických šperků.
V podzemních prostorách muzea byla možnost prohlédnout si také výstavu Luminiscence, což jsme mnozí využili. Nutnou výbavou byla helma a baterka (které nám zde zapůjčili), protože sklepní prostory měly nízké stropy a byly jen minimálně nasvícené. A tradičně - obchůdek se suvenýry nezůstal bez povšimnutí. Odváželi jsme si polodrahokamy - zejména acháty, které se v hojné míře dají nalézt v blízkém okolí Turnova, například okolo Kozákova. Pak už nás čekala cesta na autobusové nádraží, kde parkoval náš autobus a za 20 minut už jsme vystupovali na náměstí v Kněžmostě. Exkurze byla moc zajímavá a plná zážitků. Už se těšíme na nějakou další!
Za 4. třídy K. Pospíšilová